Could anyone help me how to solve this ? Thanks PHY 2400 Fall 2014 Recitation Pr
ID: 1291012 • Letter: C
Question
Could anyone help me how to solve this ?
Thanks
PHY 2400 Fall 2014 Recitation Problem #11b Name: Section Problem #11b Do this problem on your own and turn it in at the beginning of next week's recitation (due 111614). A bullet of mass m s.00 g is fired into a block of mass M-240 g that is initially at rest at the edge of a table of height remains in lands d 1.90 m from the bottom of the table The bullet the block, and after the impact the block Determine the initial speed of the bullet. Your answer must be organized, clear, and include the elements of the problem solving path 1. Focus the Problem (10 pts.) 2. Describe the Physics (10 pts.) 4. Execute and Evaluate (5 pts.) 3. Plan the Solution (25 pts.)Explanation / Answer
Pi = Pf
m*v = (M+m)*Vx
Vx = mv/(M+m)
along vertical
time taken = sqrt(2*h/g) = 0.452 s
vx = x/t = 1.9/0.452 = 4.23 m/s
so
Vx = mv/(M+m) = 4.203
0.008*v/(0.24+0.008) = 4.203
v = 130.293 m/s