Consider the circuit in the figure below, in which V = 36 V and R = 16 ?. The sw
ID: 1294197 • Letter: C
Question
Consider the circuit in the figure below, in which V = 36 V and R = 16 ?. The switch has been open for a long time. It is closed at t = 0 s.
What is the current through the 16 ? resistor
(a) immediately after the switch is closed?
(b) after the switch has been closed a long time?
(c) immediately after the switch is reopened?
Explanation / Answer
if the switch is open for long time, inductor has no energy.
so when the switch will be closed,
the inductor will act like an open circuit.
hence current=V/(R+10)=1.3846 A
b)after a long time, the inductor will be saturated and the inductor will be short circuit.
hence current through 16 ohms =0
c)immediately after that if switch is opened, the current through inductor wont change
hence current through 16 ohms=current through inductor prior to opening of the switch=36/10=3.6 A