Consider the circuit in the figure below, in which V = 9 V, and the switch has b
ID: 2241298 • Letter: C
Question
Consider the circuit in the figure below, in which V = 9 V, and the switch has been in position a for a long time. The switch is changed to position b at t = 0 s. What are the charge Qon the capacitor and the current I through the resistor at the times tabulated below?
Explanation / Answer
a) The current,I through the resistor will be
I = V / R
I= 9 V/ 50 ?
I= 0.18 A = 180 mA
Charge, Q = Capacitance,C * Voltage, V
= 2