Consider the circuit in the figure below, in which V = 24 V, and the switch has
ID: 1648714 • Letter: C
Question
Consider the circuit in the figure below, in which V = 24 V, and the switch has been in position a for a long time. The switch is changed to position b at t = 0 s.
Which is true shortly after the switch is moved to position b?
a. The capacitor is charging
b. The capacitor is discharging
What is the voltage acaross the capacitor VC at the times tabulated below?
What are the charge Q on the capacitor and the current I through the resistor at the times tabulated below?
HINTS: Remember that C, Q, and VC are related when finding the charge on the capacitor. Then remember how VC and VR are related for the discharging capacitor. Finally, don't forget Ohm's law. This will allow you to find the current through the resistor.
Pay attention to the required units.
the switch is closed (b) at t = 55 µs (c) at t = 200 µs
Explanation / Answer
When the switch is moved to b, the capacitor is discharging.
For a discharging capacitor, the voltage is given by:
V = Vo e-t/RC
so when the switch is immediately closed, t = 0s, therefore V = Vo = 24 volts
for this time the current will be: i = V/R = 24/50 = 480 mA
and Q = CV = 48uC
when t = 55us,
V = 24e-55u/RC = 13.847volts
for this time the current will be: i = 13.847/50 = 276.94 mA
and Q = CV = 27.694 uC
when t = 200us,
V = 24e-200u/RC = 3.248volts
for this time the current will be: i = 3.248/50 = 64.961 mA
and Q = CV = 6.496 uC.