For the next two questions consider the circuit shown: What is the loop equation
ID: 1295099 • Letter: F
Question
For the next two questions consider the circuit shown: What is the loop equation for the left side of the circuit? The equation relating the current is: You buy a 100 w light bulb in Europe where the voltage in household outside is 240 v. If you use this bulb in a US household outlet at 120 V, what power output would be obtained? How many electrons would be removed from the positive plate of a 2.00 mu F capacitor connected to a 6.0 V battery? A capacitor initially storm 9.00 C of charge . It is then connected to a resistor and a switch that is closed at t = 0 and the capacitor discharges. At t=10 the charge on the capacitor is 6.00 C. What will the charge on the capacitor be at t=20s?Explanation / Answer
26)c, 5-4I1+6I2-12I1
27)(I3-I2)=I1 thus I3=I1+I2
28)a, resistance of bulb=2402/100=576ohm and 1202/576=25W
29)f, charge(Q)=CV,C=2 micro Faraday & V= 6Volt. also 1Faraday contains 1mole (6.022*1023) electrons of charge
30)c ,Q=Q0e-t/CR ,Q0=9 & t is time. keep t=10s&Q=6 in the eq and get e-10/CR=6/9 thus e-20/CR=.4444 thus Q0*.444=4