I have hard time to understand them. please show your work.. thanks Part A: A tr
ID: 1301373 • Letter: I
Question
I have hard time to understand them. please show your work.. thanks
Part A: A traveler pulls on a suitcase strap at an angle 36 degree above the horizontal. If 933 J of work are done by the strap while moving the suitcase a horizontal distance of 15 m, what is the tension in the strap?
a) 87 N
b) 77 N
c) 62 N
d) 94 N
e) 117 N
Part B: A 1200 kg cannon fires a 100 kg cannonball at 51 m/s. What is the recoil velocity of the cannon? Assume that frictional forces are negligible and the cannon is fired horizontally.
a) 4.3 m/s
b) 5.1 m/s
c) 4.7 m/s
d) 51 m/s
e) 43 m/s
Part C: A potter
Explanation / Answer
1a) T cos 36 * 15 = 933
Tensin = 76.88 N
b)1200* v = 100*51
v= 4.25 m/s
c) (5.8*0.65*0.65*0.5) + (2.1*0.41*0.41) = 1.578