A vertical solid steel post of diameter d = 26cmand length L = 2.40m is required
ID: 1302054 • Letter: A
Question
A vertical solid steel post of diameter d = 26cmand length L = 2.40m is required to support a load of mass m = 7800kg . You can ignore the weight of the post. Take free fall acceleration to be g=9.8m/s2.
Part A
What is the stress in the post?
Express your answer using two significant figures.
Part B
What is the strain in the post?
Express your answer using two significant figures.
Part C
What is the change in the post's length when the load is applied?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
(a) Stress = F/A = mg / pi.r2
= 7800 x 9.8 / pi x 0.13 x 0.13
= 1.44 *106 N/m2 or Pa.
-------------------------------------------------
(b) Young's modulus Y = Stress/strain
Strain = Stress / Y =1.44 * 106 / 200x109
= 7.19 x 10-6m
-----------------------------------------------
(c) Change in length,
deltaL = strain x L = 7.19 x10-6 x 2.40
= 17.2 * 10-6 m = 17.2 mu.m