A vertical solid steel post of diameter d = 22cm and length L = 3.00m is require
ID: 2106713 • Letter: A
Question
A vertical solid steel post of diameter d = 22cm and length L = 3.00m is required to support a load of mass m = 8000kg . You can ignore the weight of the post. Take free fall acceleration to be . g=9.8m/s^2 What is the stress in the post? Express your answer using two significant figures. P=___Pa Part B What is the strain in the post? Express your answer using two significant figures. Part B What is the strain in the post? Express your answer using two significant figures. = Part C What is the change in the post's length when the load is applied? Express your answer using two significant figures. Part C What is the change in the post's length when the load is applied? Express your answer using two significant figures. /L =Explanation / Answer
stress = force /area= 8000/pi srqrt(r) l=0.70 X 10 ^7 Pa..........
strain = change in length / original length