A vertical solid steel post of diameter d = 21cmand length L = 2.40m is required
ID: 1374341 • Letter: A
Question
A vertical solid steel post of diameter d = 21cmand length L = 2.40m is required to support a load of mass m = 8000kg . You can ignore the weight of the post. Take free fall acceleration to be g=9.8m/s2.
Part A
What is the stress in the post?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the strain in the post?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the change in the post's length when the load is applied?
Express your answer using two significant figures.
Submit
A vertical solid steel post of diameter d = 21cmand length L = 2.40m is required to support a load of mass m = 8000kg . You can ignore the weight of the post. Take free fall acceleration to be g=9.8m/s2.
Part A
What is the stress in the post?
Express your answer using two significant figures.
P = PaSubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the strain in the post?
Express your answer using two significant figures.
?LL =SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the change in the post's length when the load is applied?
Express your answer using two significant figures.
?L = mSubmit
Explanation / Answer
A)
stress is the Ratio of exernal force to the cross sectional area
here by using the formula
stress = Force / Area
stress = m * g / pie * r^2
P = 8000 * 9.8 / 3.14 * 0.105^2
P = 78400 / 0.0346
P = 2.26 * 10^6 pascals
stress in the post is 2.26 *10^6 pa
B)
strain = stress / young's modulus
young's modulus for the steel is 200 * 10^9
then
strain = 2.26 * 10^6 / 200 * 10^9
strain = 0.0113 * 10^-3
strain = 1.13 * 10^-5
the strain in the post is 1.13 * 10^-5
C)
increase of length = orignal length * strain
increase of length = 2.40 * 1.13 * 10^-5
increase of length = 2.71 *10^-5 m
so the change in the length of the steel post is 2.71*10^-5 m