Please explain this to me with equations etc... A 2.50kg mass on a spring has di
ID: 1302129 • Letter: P
Question
Please explain this to me with equations etc...
A 2.50kg mass on a spring has displacement as a function of time given by the equation
x(t)=(7.40cm)cos[(4.16rad/s)t?2.42rad].
Part A
Find the time for one complete vibration.
1.51
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
Find the force constant of the spring.
43.3
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
Find the maximum speed of the mass.
0.308
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
Find the maximum magnitude of force on the mass.
3.20
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part E
Find the position of the mass at t=1.00s;
?1.25
T =1.51
sExplanation / Answer
x(t)=(7.40cm)cos[(4.16rad/s)t?2.42rad]
a) at t = 1 s
x(t)=(7.40cm)cos[(4.16rad/s)*1?2.42rad] = 7.4cos ( 4.16 -2.42) =7.4 cos(1.74 rad) = -1.246 cm
b) V= velocity = dx/dt = - 7.4 *4.16 sin[(4.16rad/s)*1?2.42rad] = - 30.78sin[(4.16rad/s)*1?2.42rad]
at t =1 s
V =-30.78sin[(4.16rad/s)*1?2.42rad] = -30.78 sin(1.74)= -30.34 cm/s
speed = |v| = 30.34 cm/s
c) a = acceleration = dv/dt
a = - 30.78*4.16 cos[(4.16rad/s)*1?2.42rad] = -128cos[(4.16rad/s)*1?2.42rad]
at t =1s , a =-128 cos(1.74) = 21.55 cm/s^2
magniyude of acceleration = |a| = 21.55 cm/s^2
d) F = magnitude of force = ma =2.5 * 21.55 = 53.88 kg cm/s^2 = 0.53 N