If you could answer it to significant figures I would appreciate it. Thanks A la
ID: 1307264 • Letter: I
Question
If you could answer it to significant figures I would appreciate it. Thanks
A large molecule has a mass of 3.11 x 10-21 kg. What is the molar mass of this molecule? Calculate the pressure exerted on the floor by a person with a mass of 78 kg carrying a luggage of 23 kg. who has 0.050m2 area of feet in contact with the floor. The pressure of the atmosphere is about 100 kPa. Estimate the force on the top surface of a circular table with radius of 1.00 m. What area would have a force of 16 N on it due to the pressure of the atmosphere?Explanation / Answer
a)molar mass= mass of one molecule * avogadro's number
=3.11*10^-21*6.023*10^23
=1.873*10^3 kg/mol
b)pressure=force/area
=(78*9.81+23*9.81)/0.05
=19816.2 N/m^2
c)force=pressure*area
=10^5*pi*1*1
=3.14*10^5 N
d) let it be A.so,
A*10^5=16
or A=16*10^-5 m^2