Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A very long tightly-wound solenoid has circular cross section of radius r = 2.6

ID: 1308527 • Letter: A

Question

A very long tightly-wound solenoid has circular cross section of radius r = 2.6 cm (only a portion of the very long solenoid is shown). The magnetic field outside the solenoid is negligible. Throughout the inside of the solenoid the magnetic field B is uniform, out of the page as shown, but varying with time t: B = [0.12t - 0.06t^2] tesla. Surrounding the circular solenoid is a loop of N = 3 turns of wire in the shape of a rectangle 12 cm high by 18 cm wide. The total resistance of the 3-turn loop is 0.41 ohm.

C) At t = 0 seconds, what is the direction of the current in the 3-turn loop? Counterclockwise? there is no current in the loop? or clockwise?

D) At t = 5.5 seconds, what is the current direction in the 3-turn loop? clockwise? counterclockwise? or there is no current in the loop?

E) At t = 4.2 seconds, what is the magnitude of the current in the 3-turn loop?

F) What is the magnitude and direction of the non-coulomb electric field at the wire?

Explanation / Answer

A)flux=n. B.A

=3*(0.12t- 0.06t^2)*pi*(0.026^2)

=3.37*10^-3*(0.12t-0.06t^2)

B) dphi/dt= 3.37*10^-3*(0.12-0.12t)

C)by right hand rule, the current is clockwise

D)by right hand rule, the current is counter-clockwise.

E)magnitude of the voltage=  3.37*10^-3*(0.12-0.12*4.2)

=-1.29*10^-3 V

so current= V/R

=3.14*10^-3 A

F)direction of electric field is is the negative x direction