An object moves along the x axis according to the equation x = 2.55t2 - 2.00t +
ID: 1312986 • Letter: A
Question
An object moves along the x axis according to the equation x = 2.55t2 - 2.00t + 3.00, where x is in meters and t is in seconds. Determine the average speed between t = 2.30 s and t = 3.90 s. Determine the instantaneous speed at t = 2.30 s. Determine the instantaneous speed at t = 3.90 s. Determine the average acceleration between t = 2.30 s and t = 3.90 s. Determine the instantaneous acceleration at t = 2.30 s. Determine the instantaneous acceleration at t = 3.90 s. At what time is the object at rest?Explanation / Answer
a) Integrate[ (5.1*t - 2.00)/(3.9 - 2.3), {t, 2.3, 3.9}] = 13.81
b) 5.1*2.30 - 2.00 = 9.73
5.1*3.90 - 2.00 = 17.89
c) 5.1
d) 5.1
e) 5.1
f) 2.55 secs