An object moves along the x axis according to the equation x = 3.10 t 2 2.00 t +
ID: 1407846 • Letter: A
Question
An object moves along the x axis according to the equation
x = 3.10t2 2.00t + 3.00,
where x is in meters and t is in seconds.
(a) Determine the average speed between t = 3.50 s and t = 5.30 s.
m/s
(b) Determine the instantaneous speed at t = 3.50 s.
m/s
Determine the instantaneous speed at t = 5.30 s.
m/s
(c) Determine the average acceleration between t = 3.50 s and t = 5.30 s.
m/s2
(d) Determine the instantaneous acceleration at t = 3.50 s.
m/s2
Determine the instantaneous acceleration at t = 5.30 s.
m/s2
(e) At what time is the object at rest?
s
Explanation / Answer
5.64 m/s^2
d)
a = dv/dt
a = d/dt(6.2 t - 2)
a = 6.2 m/s^2