An object moves along the x axis according to the equation x = 2.50t^2 - 2.00t +
ID: 1531042 • Letter: A
Question
An object moves along the x axis according to the equation x = 2.50t^2 - 2.00t + 3.00, where x is in meters and t is in seconds. (a) Determine the average speed between t = 1.90 s and t = 3.80 s. m/s (b) Determine the instantaneous speed at t = 1.90 s. m/s Determine the Instantaneous speed at t = 3.80 s. m/s (c) Determine the average acceleration between t = 1.90 t and t = 3.80 s. m/s^2 (d) Determine the instantaneous acceleration at t = 1.90 s. m/s^2 Determine the instantaneous acceleration at t = 3.80 s. m/s^2 (e) At what time is the object at rest? sExplanation / Answer
a)
average speed = distance / time
= (2.5*(3.8^2 - 1.9^2 ) -2*(3.8 - 1.9) )/(3.8 - 1.9)
= 12.25 m/s
b)
instantaneous speed,v = dx/dt = 5*t - 2
So, at t = 1.9 s
v = 5*1.9 - 2 = 7.5 m/s
At t = 3.8 s,
v = 5*3.8 - 2 = 17 m/s
c)
average acceleration = change in velocity / time
= 5*(3.8 - 1.9)/(3.8 - 1.9)
= 5 m/s2
d)
instantaneous acceleration = dv/dt = 5 m/s2
So, at t = 1.9s, a = 5 m/s2
at t = 3.8 s, a = 5 m/s2
e)
v = 5t - 2
So, for rest , v = 0
So, t = 2/5 = 0.4 s <-----answer