Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object moves along the x axis according to the equation x = 3.20 t 2 2.00 t +

ID: 1879549 • Letter: A

Question

An object moves along the x axis according to the equation

x = 3.20t2 2.00t + 3.00,

where x is in meters and t is in seconds.

1) Determine the average speed between t = 2.10 s and t = 3.40 s

2) Determine the instantaneous speed at t = 2.10 s.

3) Determine the instantaneous speed at t = 3.40 s.

4) Determine the average acceleration between t = 2.10 s and t = 3.40 s.

5) Determine the instantaneous acceleration at t = 2.10 s.

6) Determine the instantaneous acceleration at t = 3.40 s.

7) At what time is the object at rest?

Explanation / Answer

given

x = 3.20t2 2.00t + 3.00

1)

t = 2.10 s t = 3.40 s

at t = 2.1 s

x1 = 3.20 X 2.12 2.00 X 2.1 + 3.00

x1 = 12.912 s

at t = 3.4 s

x2 = 3.20 X 3.42 2.00 X 3.4 + 3.00

x2 = 33.192 s

Vavg = x2 - x1 / dt

= 33.192 - 12.912 / ( 3.4 - 2.1 )

Vavg = 15.6 m/s

2)

at t = 2.1 s

v1 = dx/dt

= 6.4 t - 2

v1 = 11.44 m/s

3 )

t = 3.4 s

v2 = dx/dt

= 6.4 t - 2

v2 = 19.76 m/s

4 )

aavg = v2 - v1 / dt

= 19.76 - 11.44 / ( 3.4 - 2.1 )

aavg = 6.4 m/sec2

5 )

a1 = dv/dt

= 6.4 / 2.1

a1 = 3.047 m/sec2

6 )

a2 = dv/dt

= 6.4 / 3.4

a2 = 1.882 m/sec2  

7 )

v = 6.4 t - 2

v = 0

6.4 t = 2

t = 0.3125 sec