An object is placed in front of a mirror and an image is produced on a screen wh
ID: 1316790 • Letter: A
Question
An object is placed in front of a mirror and an image is produced on a screen which has a magnification of -2.90 when the screen is placed 27.0cm from the mirror.
Part A
What type of mirror is being used?
Part B
If the original object is erect and 14 cm tall, how tall is the image on the screen?
Part C
What is the focal length of the mirror?
Part D
If the screen is moved to 35 cm away from the mirror, how far from the mirrors surface must the object be placed to get a clear image on the screen?
I will rate! thank you!
Explanation / Answer
part A )
concave mirror
part B)
M = -2.9 = -s'/s = I/O
I = M*o = 2.9*14 = 40.6 cm
-------------------------
part C)
given image distance s' = 27 cm
object distance s = s'/2.9 = 27/2.9 = 9.31 cm
1/s + 1/s' = 1/f
(1/9.31)+(1/27) = 1/f
f = 6.92 cm
+++++++++++++++++++++++++++++
part D)
s1' = 35 cm
(1/s1) + (1/s1' ) = 1/f
1/s1 + (1/35) = (1/6.92)
s1 = 8.62 cm