A rectanglular loop consists of 5 turns of wire carrying a current of 2.9 A. The
ID: 1320957 • Letter: A
Question
A rectanglular loop consists of 5 turns of wire carrying a current of 2.9 A. The loop is in the x-y plane, and the direction of flow of the current is shown in the figure. The loop has dimensions a = 1 cm and b = 5 cm. Consider a uniform magnetic field of strength 2.110-4 T in x, y, or z directions.
1) If the uniform field of 2.110-4 T is along the +x axis, find the magnitude of the torque acting on the loop and the total force on side a and b.
____ Nm
2) Fa=
_____ N
3) Fb
_____ N
4) If the uniform field of 2.110-4 T is along the +y axis, find the magnitude of the torque acting on the loop and the total force on side a and b.
____ Nm
5) Fa=
_____ N
6) Fb
_____ N
7) If the uniform field of 2.110-4 T is along the +z axis, find the magnitude of the torque acting on the loop and the total force on side a and b.
____ Nm
8) Fa=
_____ N
9) Fb
_____ N
A rectanglular loop consists of 5 turns of wire carrying a current of 2.9 A. The loop is in the x-y plane, and the direction of flow of the current is shown in the figure. The loop has dimensions a = 1 cm and b = 5 cm. Consider a uniform magnetic field of strength 2.1 10-4 T in x, y, or z directions. 1) If the uniform field of 2.1 10^-4 T is along the +x axis, find the magnitude of the torque acting on the loop and the total force on side a and b. tau= ____ Nm 2) Fa= _____ N 3) Fb _____ N 4) If the uniform field of 2.1 10^-4 T is along the +y axis, find the magnitude of the torque acting on the loop and the total force on side a and b. tau= ____ Nm 5) Fa= _____ N 6) Fb _____ N 7) If the uniform field of 2.1 10^-4 T is along the +z axis, find the magnitude of the torque acting on the loop and the total force on side a and b. tau= ____ Nm 8) Fa= _____ N 9) Fb _____ NExplanation / Answer
rectangular coil is placed in xyz axis
1)
torque acting on the magnetic wire is
=BINA sin (theta)
torque will be maximum when theta=90 degrees
5 turns
current of 2.9 A
a = 1 cm and b = 5 cm. C
magnetic field of strength 2.1