A rectanglular loop consists of 3 turns of wire carrying a current of 3.3 A. The
ID: 1467671 • Letter: A
Question
A rectanglular loop consists of 3 turns of wire carrying a current of 3.3 A. The loop is in the x-y plane, and the direction of flow of the current is shown in the figure. The loop has dimensions a = 1 cm and b = 6 cm. Consider a uniform magnetic field of strength 2.2×10-4 T in x, y, or z directions.
1)If the uniform field of 2.2×10-4 T is along the +x axis, find the magnitude of the torque acting on the loop and the total force on side a and b.
= __________N*m
Fa =__________N
Fb =__________N
2) If the uniform field of 2.2×10-4 T is along the +y axis, find the magnitude of the torque acting on the loop and the total force on side a and b.
= _________N*m
Fa =_________N
Fb =_________N
3) If the uniform field of 2.2×10-4 T is along the +z axis, find the magnitude of the torque acting on the loop and the total force on side a and b.
= _________N*m
Fa =_________N
Fb =_________N
Explanation / Answer
torque = magnetic field * current * number of turn * area * sin*(theta)
where theta is the angle between magnetic field and area vector
when magnetic field toward x axis
torque = magnetic field * current * number of turn * area * sin*(0)
torque = 0 Nm
force = magnetic field * current * length * sin(theta)
Fa = magnetic field * current * length * sin(0)
Fa = 0 N
Fb = magnetic field * current * length * sin(90)
Fb = 2.2 * 10^-4 * 3.3 * 0.06 * sin(90)
Fb = 0.00004356 N
when magnetic field toward y axis
torque = magnetic field * current * number of turn * area * sin*(0)
torque = 0 Nm
force = magnetic field * current * length * sin(theta)
Fa = magnetic field * current * length * sin(90)
Fa = 2.2 * 10^-4 * 3.3 * 0.01 * sin(90)
Fa = 0.00000726 N
Fb = magnetic field * current * length * sin(0)
Fb = 0 N