A rectanglular loop consists of 3 turns of wire carrying a current of 3.3 A. The
ID: 1467429 • Letter: A
Question
A rectanglular loop consists of 3 turns of wire carrying a current of 3.3 A. The loop is in the x-y plane, and the direction of flow of the current is shown in the figure. The loop has dimensions a = 1 cm and b = 6 cm. Consider a uniform magnetic field of strength 2.2×10-4 T in x, y, or z directions.
1)If the uniform field of 2.2×10-4 T is along the +x axis, find the magnitude of the torque acting on the loop and the total force on side a and b.
= __________N*m
Fa =__________N
Fb =__________N
2) If the uniform field of 2.2×10-4 T is along the +y axis, find the magnitude of the torque acting on the loop and the total force on side a and b.
= _________N*m
Fa =_________N
Fb =_________N
3) If the uniform field of 2.2×10-4 T is along the +z axis, find the magnitude of the torque acting on the loop and the total force on side a and b.
= _________N*m
Fa =_________N
Fb =_________N
Explanation / Answer
1)
B = 2.2 x 10-4 i^
N = number of turns = 3
i = current in loop = 3.3 A
A = area of loop = a x b = 0.01 x 0.06 = 6 x 10-4 k^ m2
Torque is given as
= NiAB Sin90 = NiAB = 3 x 3.3 (6 x 10-4 ) (2.2 x 10-4) = 1.31 x 10-6 T
Fa = i B a Sin90 = 3.3 (2.2 x 10-4 ) (0.01) = 7.26 x 10-6 N
Fb = i B b Sin0 = 0 N
b)
Torque is given as
= NiAB Sin90 = NiAB = 3 x 3.3 (6 x 10-4 ) (2.2 x 10-4) = 1.31 x 10-6 T
Fa = i B a Sin0 = 0 N
Fb = i B b Sin90 = 3.3 (2.2 x 10-4 ) (0.06) = 4.36 x 10-5
c)
Torque is given as
= NiAB Sin0 = NiAB = 3 x 3.3 (6 x 10-4 ) (2.2 x 10-4) Sin0= 0
Fa = i B a Sin90 = 3.3 (2.2 x 10-4 ) (0.01) = 7.26 x 10-6 N
Fb = i B b Sin90 = 3.3 (2.2 x 10-4 ) (0.06) = 4.36 x 10-5