In the drawing the magnetic field has a magnitude of 1.69 T, the rod has a lengt
ID: 1321640 • Letter: I
Question
In the drawing the magnetic field has a magnitude of 1.69 T, the rod has a length of 0.896 m, and the hand keeps the rod moving to the right at a constant speed of 5.40 m/s. If the current in the circuit is 0.0389 A, what is the average power being delivered to the circuit by the hand?
Warning
Don't show me this message again for the assignment
Ok
Cancel
the tolerance is +/-2%
Number Units No unitssmm/sm^2/skgJWHz In the drawing the magnetic field has a magnitude of 1.69 T, the rod has a length of 0.896 m, and the hand keeps the rod moving to the right at a constant speed of 5.40 m/s. If the current in the circuit is 0.0389 A, what is the average power being delivered to the circuit by the hand? No unitssmm/sm^2/skgJWHz Warning Don't show me this message again for the assignment Ok Cancel the tolerance is +/-2% Units NumberExplanation / Answer
e = BLv
e = 0.896* 1.69*5.4 = 8.1769 V
R = e / 0.0389 = 210.20 ohms
Power = I^2 R = 0.3181 W