In the drawing the magnetic field has a magnitude of 1.92 T, the rod has a lengt
ID: 1375397 • Letter: I
Question
In the drawing the magnetic field has a magnitude of 1.92 T, the rod has a length of 0.901 m, and the hand keeps the rod moving to the right at a constant speed of 4.75 m/s. If the current in the circuit is 0.0101 A, what is the average power being delivered to the circuit by the hand?
In the drawing the magnetic field has a magnitude of 1.92 T, the rod has a length of 0.901 m, and the hand keeps the rod moving to the right at a constant speed of 4.75 m/s. If the current in the circuit is 0.0101 A, what is the average power being delivered to the circuit by the hand?Explanation / Answer
Magnetic field B=1.92 T
rod length L=0.901 m
velocity v=4.75 m/s
i = 0.0101 A
When the rod passes perpendicular over the magnetic field the magnetic flux chnges =>
induced voltage e.
e = B*v*L = 1.92*4.75*0.901 = 8.217 V
Induced power = e*i = 8.217*0.0101=0.0829 W = 82.9mW
=======================================...