Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the drawing, the rope and the pulleys are massless, and there is no friction.

ID: 2190477 • Letter: I

Question

In the drawing, the rope and the pulleys are massless, and there is no friction. (m1 = 9.2 kg, and m2 = 2.85 kg.) (a) Find the tension in the rope. _____ N (b) Find the acceleration of the 9.2 kg block. (Hint: The larger mass moves twice as far as the smaller mass.) _____m/s2 I don't know how to work this problem, can you show me how to and give me the answers?

Explanation / Answer

T+9.2a = 9.2*9.81 and T = 2.85*9.81 + 2.85*a =>2.85*9.81 + 2.85*a = 9.2*9.81 - 9.2a =>(9.2+2.85)a = (9.2*9.81)-(2.85*9.81) =>a = 5.1695851 m/s^2......Answer B T = (9.2*9.81)-(9.2*5.1695851) = 42.691817 N....Answer A