In the figure below, each capacitor has C = 5.10 ?F, and V ab = +24.0 V. a) Calc
ID: 1322188 • Letter: I
Question
In the figure below, each capacitor has C = 5.10 ?F, and Vab = +24.0 V.
a) Calculate the charge on each capacitor.
Q1=
Q2=
Q3=
Q4=
b) Calculate the potential difference across each capacitor.
V1=
V2=
V3=
V4=
C) Calculate the potential difference between points a and d.
In the figure below, each capacitor has C = 5.10 ½F, and Vab = +24.0 V. a) Calculate the charge on each capacitor. Q1= Q2= Q3= Q4= b) Calculate the potential difference across each capacitor. V1= V2= V3= V4= C) Calculate the potential difference between points a and d.Explanation / Answer
c 1 and c2 are in series so
c eq=51.0 + 5.10
ceq=10.2
10.2 in parallel with c3
ceq (1)=3.4005
3.4005 is in parallel with c4 so
ceq (final )=8.5005
now u can easliy calculate
charge using
1 ) Q=C *V
2) V = Q / c1 , V = Q /c2 and V = Q /c3 V=Q/c4
3) by above formula can also calucate pd......b/w points a and d