In the figure below, find the following. (Let 1= 22.0 V, 2 = 11.0 V, and R = 9.0
ID: 2205893 • Letter: I
Question
In the figure below, find the following. (Let 1= 22.0 V, 2 = 11.0 V, and R = 9.0 ohm.) the current in each resistor I1 = Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a i digit accuracy to minimize roundoff error. A I2 = Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a i digit accuracy to minimize roundoff error. A I3 = Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. A the power delivered to each resistor P1= Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. W P2 = W P3 = WExplanation / Answer
applying kirchoffs laws 22-28i1-9i3 = 0 11-28i1+12i2=0 11-12i2-9i3=0 i1+i2 = i3 from above equations if we solve we get I1 = 0.73A I2 = 0.79A I3 = 1.52A b). P1 = 14.92W P2 = 7.489W P3 = 20.7936W