Consider the following. (Take R 1 = 5.1 ? and R 2 = 7.7 ?.) (a) The 6.0 ? resist
ID: 1323603 • Letter: C
Question
Consider the following. (Take
R1 = 5.1 ? and R2 = 7.7 ?.)
(a) The 6.0 ? resistor in the figure above carries a current of 1.4 A. Find the current through the 5.1 ? resistor.
(b) If the 3.0 ? resistor were replaced by a different resistor, which, if any, of the other resistors would carry the same current as before?
Explanation / Answer
V6 = 6*i6 = 1.4*6 = 8.4 v
i3 = 8.4/3 = 2.8 A
V2 = R2*(i3+i6) = 7.7*(1.4+2.8) = 32.34 v
V = v6 + v2 = 8.4+32.34 =40.74 V
I1 = V/R1 = 7.98 A
b) through R1 current is same