Point charges q 1=+2.00 C and q 2=2.00 C are placed at adjacent corners of a squ
ID: 1328375 • Letter: P
Question
Point charges q1=+2.00C and q2=2.00C are placed at adjacent corners of a square for which the length of each side is 5.00 cm . Point a is at the center of the square, and point b is at the empty corner closest to q2 . Take the electric potential to be zero at a distance far from both charges.
What is the electric potential at point a due to q1 and q2 ?
What is the electric potential at point b ?
A point charge q3 = -6.00 C moves from point a to point b . How much work is done on q3 by the electric forces exerted by q1 and q2 ?
Explanation / Answer
Here ,
point a is the centre of square ,
electric potential at a
Va = k * (2 - 2)/d
Va = 0 V
the potential at point a is 0 V
Now , for poential at point b
Vb = 9*10^9 * 10^-6 * (2/sqrt(0.05^2 + 0.05^2) - 2/0.05)
Vb = -1.05*10^5 V
the potential at point b is -1.05*10^5 V
Now , work done by electric forces = - change in potential * charge
work done by electric forces = 6*10^-6 * ( -1.05*10^5 - 0)
work done by electric forces = -0.63 J
the work done by electric forces in moving the charge q3 is -0.63 J