A heat pump is used to keep a house warm at 22C. part a) How much work is requir
ID: 1329585 • Letter: A
Question
A heat pump is used to keep a house warm at 22C.
part a) How much work is required of the pump to deliver 2600 J of heat into the house if the outdoor temperature is 0C. Assume a COP of 3.0 Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
part b) How much work is required of the pump to deliver 2600 J of heat into the house if the outdoor temperature is -15C? Assume a COP of 3.0 Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
part c) How much work is required of the pump to deliver 2600 J of heat into the house if the outdoor temperature is 0C. Assume an ideal (Carnot) coefficient of performance COP = TH/(THTL). Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
part d) How much work is required of the pump to deliver 2600 J of heat into the house if the outdoor temperature is -15C. Assume an ideal (Carnot) coefficient of performance COP = TH/(THTL). Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
a) COP heating = amount of heat extracted from a cold reservoir / work
3 = 2600 J / W
W = 866.67 J
b) COP heating = amount of heat extracted from a cold reservoir / work
3 = 2600 J / W
W = 866.67 J
c) COP = T_hot / (T_hot - T_cool)
COP = (273 +22) / [(273+22) - (273 +0)] = 13.41
13.41 = 2600 / W
W = 193.89 J
d) COP = (273 +22) / [(273+22) - (273 -15)] = 7.97
7.97 = 2600 /W
W = 326.10 J