A heat pump is used to keep a house warm at 22C. Part A:How much work is require
ID: 1483630 • Letter: A
Question
A heat pump is used to keep a house warm at 22C.
Part A:How much work is required of the pump to deliver 3400 J of heat into the house if the outdoor temperature is 0C. Assume a COP of 3.0.
Part B:How much work is required of the pump to deliver 3400 J of heat into the house if the outdoor temperature is -15C? Assume a COP of 3.0.
Part C:How much work is required of the pump to deliver 3400 J of heat into the house if the outdoor temperature is 0C. Assume an ideal (Carnot) coefficient of performance COP = TH/(THTL).
Explanation / Answer
given
Th = 22 + 273 = 299 k
Tc = 0 + 273 = 273 k
and COP = 3
a)
we know,
COP = Qhot/W
==> W = Qhot/COP
= 3400/3
= 1133.3 J <<<<<<<------------Answer
B) same. 1133.3 J <<<<<<<------------Answer
C) COP = Th/(Th - Tc)
= 299/(299-273)
= 11.5
W = Qhot/COP
= 3400/11.5
= 295.6 J <<<<<<<------------Answer