Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A heat pump is used to keep a house warm at 22C. C A. How much work is required

ID: 1998524 • Letter: A

Question

A heat pump is used to keep a house warm at 22C. C A. How much work is required of the pump to deliver 2500 J of heat into the house if the outdoor temperature is 0C . Assume a COP of 3.0 B.How much work is required of the pump to deliver 2500 J of heat into the house if the outdoor temperature is -15C ? Assume a COP of 3.0 C. How much work is required of the pump to deliver 2500 J of heat into the house if the outdoor temperature is 0C . Assume an ideal (Carnot) coefficient of performance COP = TH/(THTL) . D. How much work is required of the pump to deliver 2500 J of heat into the house if the outdoor temperature is -15C . Assume an ideal (Carnot) coefficient of performance COP = TH/(THTL

Explanation / Answer

Hot temperature T = 22 o C = 22 + 273 = 295 K

Cold temperature T '= 0 o C = 273 K

COP = 3

heat deliver Q = 2500 J

We know COP = Q/ W

Work W = Q /COP

= 2500 / 3

= 833.33 J

(B). in this case also W = 833.33 J

(C) . COP = T /(T - T ' )

= 295/(295-273)

= 13.409

COP = Q / W '

From this W ' = Q / COP

= 2500 / 13.409

= 186.44 J

(D).

COP = T /(T - T ' ) Where T ' = -15 o C = -15 + 273 = 258 K

= 295/(295-258)

= 7.972

COP = Q / W "

From this W " = Q / COP

= 2500 / 7.972

= 313.55 J