An object is undergoing simple harmonic motion with frequency f = 5.2 Hz and an
ID: 1354534 • Letter: A
Question
An object is undergoing simple harmonic motion with frequency f = 5.2 Hz and an amplitude of 0.10 m. At t = 0.00 s the object is at x = 0.00 m. How long does it take the object to go from x = 0.00 m to x = 8.00×10?2 m.
An object is undergoing simple harmonic motion with frequency f = 5.2 Hz and an amplitude of 0.10 m. At t = 0.00 s the object is at x = 0.00 m. How long does it take the object to go from x = 0.00 m to x = 8.00×10?2 m.
A) 1.41×10?2 seconds B) 0.178 seconds C) 1.97×10?2 seconds D) 2.84×10?2 secondsExplanation / Answer
Here ,
angular speed , w = 2pi * f
w = 2 * pi * 5.2
w = 32.7 rad/s
Now , as x = A * sin(w * t)
x = 0.10 * sin(32.7 * t)
0.08 = 0.10 * sin(32.7 * t )
t = 0.0284 s = 2.84 *10^-2 s
the time taken is 2.84 *10^-2 s