An object is undergoing simple harmonic motion with period 0.750s .Initially, th
ID: 1681604 • Letter: A
Question
An object is undergoing simple harmonic motion with period 0.750s .Initially, the object is at x=0 and has velocity in the positivedirection.Use the circle of reference to calculate the time it takes theobject to go from x=0 to x= A/ 3.00.
t= ___s
thank you! An object is undergoing simple harmonic motion with period 0.750s .Initially, the object is at x=0 and has velocity in the positivedirection.
Use the circle of reference to calculate the time it takes theobject to go from x=0 to x= A/ 3.00.
t= ___s
thank you!
Explanation / Answer
w= 2/T = arcsin(1/3) [This is the angle the radius of the refcircle travels through to get to (A/3) Time t = /w = .3398 rad/[2/.75] = .04058 sec