Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The diagram below depicts a wire carrying a current I = 4.40 A. The wire splits

ID: 1373496 • Letter: T

Question

The diagram below depicts a wire carrying a current I = 4.40 A. The wire splits into two channels; of resistance R2 = 7.30 ? and R1 = 2.60 ?, and re-joins, forming a current loop in the shape of an isosceles triangle with base distance d = 8.85 cm and height L = 12.0 cm. The loop is entered into the space between the two poles of a magnet with a uniform magnetic field, B = 5.25

The diagram below depicts a wire carrying a current I = 4.40 A. The wire splits into two channels; of resistance R2 = 7.30 ? and R1 = 2.60 ?, and re-joins, forming a current loop in the shape of an isosceles triangle with base distance d = 8.85 cm and height L = 12.0 cm. The loop is entered into the space between the two poles of a magnet with a uniform magnetic field, B = 5.25?10?2 T, that runs from one pole to the other. The loop is placed such that the field lies in the plane of the loop. What is the torque on the circuit about the wire's axis?

Explanation / Answer

apply the formula for torque T = NIAB

where N is no. of turns   = 1

A is area =   0.5 bh = 0.5* 0.085 * 0.12 = 5.1 e -3 m^2

I is current = 4.4 A

B is magnetic field = 5.25 e -2 Tesla

so

T =    1 * 5.1 e-3 * 4.4 * 5.25 e-2

T = 1.178 e -3 Nm