The diagram below depicts a wire carrying a current I = 1.25 A. The wire splits
ID: 1504829 • Letter: T
Question
The diagram below depicts a wire carrying a current I = 1.25 A. The wire splits into two channels; of resistance R_2 = 8.05 ohm and R_1 = 1.05 ohm and re-joins, forming a current loop in the shape of an isosceles triangle with base distance d = 7.55 cm and height L = 12.0 cm. The loop is entered into the space between the two poles of a magnet with a uniform magnetic field, B = 7.80 times 10^-2 T, that runs from one pole to the other. The loop is placed such that the field lies in the plane of the loop. What is the torque on the circuit about the wire's axis? From the given data, I_1 + I_2 + I I_1R_1 = I_2R_2 From the above two equations, I_1 = R_2/R_1 + R_2 I = 8.05 ohm/8.05 ohm + 1.05 ohm 1.25A = 1.106 A I_2 = R_1/R_1 + R_2 I = 1.05 ohm/8.05 ohm + 1.05 ohm 1.25 A = 0.1447 AExplanation / Answer
It is like current I dividening into 2 paths having resistance R2*R1
Req = R1*R2/(R1+R2) since they are in parallel
V across R1 = V across R2 = I*Req
=I*R1*R2/(R1+R2)
I1 = V across R1/R1
= I*R2/(R1+R2)
I2 = V across R2/R2
= I*R1/(R1+R2)