For the capacitor circuit drawn to the right, the capacitor is initially uncharg
ID: 1382217 • Letter: F
Question
For the capacitor circuit drawn to the right, the capacitor is initially uncharged. The switch labeled S is now closed for more than ten time constants.
Explanation / Answer
A) Final volatge is V = 30/3 = 10 V
B)
For discharging Time constant is T = R*C = (10+10)*10^3*10^10^-6 = 0.2 S
C) v = 10*e^(-t/T)
v = 10*e^(-0.35/0.2) = 1.73 V
d) v = 10*e^(-t/T)
4 = 10*e^(-t/T)
-t/T = ln(4/10) = -0.916
t = 0.916*T = 0.916*0.2 = 0.183 S