Mastering Physics: Ch 8 Part 1 Google Chrome https:// mastering physics.com /myc
ID: 1398074 • Letter: M
Question
Mastering Physics: Ch 8 Part 1 Google Chrome https:// mastering physics.com /myct/itemView assignment ProblemID 50142880&offset; next Session Summer 150A Swift 2015 Close Ch 8 Part 1 Practice Problem 8.8 Resources previous 7 of 9 next Suppose a small compact car with a mass of 1000 kg is traveling north on Morewood Avenue at a speed of Part A Practice Problem: 15 m/s. At the intersection of Morewood and Fifth suppose that just before the collision, the driver of the car swerves, so that the car is still traveling at a speed of 15 m/s, but in the Avenues, it collides with a truck with a mass of 2000 direction of 12° east of north when the car collides with the truck. If the two vehicles stick together after the collision, find the kg that is traveling east on Fifth Avenue at 10 m/s magnitude of the velocity of the wreckage. It's now 2 seconds after the collision has occurred. Fortunately, all occupants were wearing seat belts Express your answer in meters per second to two significant figures. and there were no injuries, but the two vehicles became thoroughly tangled and moved away from the point of impact as one mass. The insurance Figure 1 of 2 mm/S Submit My Answers Give Up Truck 10 m/s Part B-Practice Problem: Referring to Part A, find the direction of the velocity of the wreckage 2000 kg Express your answer in degrees to two significant figures. The angle should be measured counterclockwise from the axIS 1000 kg CarExplanation / Answer
here,
mass of truck .M = 2000 kg
speed of truck , V = 10 i m/s
mass of car , m = 1000 kg
speed of car , v = 15 m/s
as the direction is 12 degree east of north
theta = 12 degree
v = 15(i sin(12) + j cos(12))
v = ( 3.12 i + j 14.7 ) m/s
let the final velocity after the collison be v'
using conservation of momentum
M*V + m*v = (m+M) * v'
2000 * 10 i + 1000 (3.12 i + j 14.7) = 3000 * v'
solving for v'
v' = 7.7 i m/s + 4.9 j m/s
|v'| = sqrt(7.7^2 + 4.9^2)
|v'| = 9.13 m/s
(a)
the magnitude of the velocity of wreckage is 9.13 m/s
(b)
the direction of the velocity of wreckage = arctan(4.9/7.7)
the direction of the velocity of wreckage is 32.47 degree from the positive x axis in anti clockwise direction