Problem 19.42 For the circuit in the figure (Figure 1).Assume that R1 1.1 2 and
ID: 1398904 • Letter: P
Question
Problem 19.42 For the circuit in the figure (Figure 1).Assume that R1 1.1 2 and R2 4.4 2 of 1 Figure 1 RI 12.0 V Part A Find the rate of conversion of internal chemical) energy to electrical energy within the battery Express your answer using two significant figures Submit My Answers Give Up Part B Find the rate of dissipation of electrical energy in the battery Express your answer using two significant figures Submit My Answers Give Up Part C Find the rate of dissipation of electrical energy in the external resistor Express your answer using two significant figuresExplanation / Answer
a)
by using ohms law
V1 = I * 1.1
V2 = I * 4.4
then
V = V1 + V2
12 = 1.1 *I + 4.4* I
I = 2.18 amp
then
Pchem = 2.18 * 12 = 26.16 W
b)
The battery dissipates some of this energy into heat through it's internal resisitance
therefore
P1 = I^2 * R
P1 = 2.18 *2.18 * 1.1
P1 = 5.22 W
c)
for external resistor
P2 = I^2 * R
P2 = 2.18 * 2.18 * 4.4
P2 = 20.9 W