Can someone show me how to do this? Look at procedure 1. Suppose m = 332 g (incl
ID: 1400856 • Letter: C
Question
Can someone show me how to do this?
Look at procedure 1. Suppose m = 332 g (including the mass holder) is released from rest. The pulley has diameter d = 3.03 cm, and you measure the angular acceleration of the pulley = 0.731 rad/s2. Assume
- There is no kinetic friction anywhere.
- The string does not slip on the pulley.
- The string is always perpendicular to the diameter of the pulley.
a) Calculate the linear acceleration of m as it falls.
a = _____ m/s2
b) Calculate the tension in the string.
T = _____N
c) Calculate the torque exerted by the string on the pulley.
= ______N-m
d) Calculate the moment of inertia of the system.
Isystem = _____ kg-m2
Explanation / Answer
a) radius of pulley, r = d/2 = 3.03/2 = 1.515 cm = 0.01515 m
we know, a = r*alfa
= 0.01515*0.731
= 0.011 m/s^2
b) T = m*(g-a)
= 0.332*(9.8 - 0.011)
= 3.25 N
c) T = r*T
= 0.01515*3.25
= 0.049 N
d) Apply, T = I*alfa
==> I = T/alfa
= 0.049/0.731
= 0.0674 kg.m^2