Can someone show how to solve this and draw the profile? An effluent with a conc
ID: 1827890 • Letter: C
Question
Can someone show how to solve this and draw the profile?
An effluent with a concentration of a solute of 1.250 mg L is leaking from a landfill into an aquifer with a hydraulic gradient of 9.8 m day. a gradient of 0.004. and an effective porosity of 0.15. What are the solute concentrations in monitoring wells 25 m and 100 m from the landfill 300 days after the leak began? Based on the computed calculations, estimate the location at which C = 0.5*Co and draw an approximate profile of concentration vs. distance from the landfill.Explanation / Answer
Co = 1250 mg/L Ko = 9.8 m/day gradient = 0.004 ne = 0.15 Lo = 25 m t = 300 days v = Ko * gradient/ne; m/day log_constant = 1 /m constant = 0.83 m alpha = constant*(log10(log_constant*Lo))^2.414 DL = alpha*v Conc = (Co/2)*(erfc( (Lo - v*t)/(2*sqrt(DL*t)))+exp(v*Lo/DL)*erfc( (Lo + v*t)/(2*sqrt(DL*t)))); mg/L