Coulomb’s Law describes the force between two (and only two!) charged objects. S
ID: 1404813 • Letter: C
Question
Coulomb’s Law describes the force between two (and only two!) charged objects. Suppose Object 1 has a charge of +4.94 C and Object 2 has a charge of +18.2 C Object 2 is located a distance of 0.03830 m to the right of Object 1 (Yes — please break down and draw a quick sketch!).
a) What is the magnitude and direction of the electrical force on Object 2 due to Object 1?
b) What is the magnitude and direction of the electrical force on Object 1 due to Object 2?
c) You now move Object 2 such that it is located a distance of 0.07660 m to the right of Object 1 (twice the distance as before). What is the magnitude and direction of the electrical force on Object 2 due to Object 1?
d) The new force on Object 1 due to Object 2 (at a separation of 0.07660 m) is ____ times the original force on Object 1 due to Object 2 (at a separation of 0.03830 m)? (Provide a numerical answer to fill in the blank.)
Explanation / Answer
A) F21 = k*q1*q2/r12^2 = (9*10^9*4.94*18.2*10^-12)/(0.03830^2) = 551.62 towards right
B) F12 = -F21 = 551.62 N towards left side
C) F21 = k*q1*q2/r12^2 = (9*10^9*4.94*18.2*10^-12)/(0.07660^2) = 137.9 N towards right side
D) F12 = -F21 = 137.9 N towards left side