Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Coulomb’s Law describes the force between two (and only two!) charged objects. S

ID: 1404890 • Letter: C

Question

Coulomb’s Law describes the force between two (and only two!) charged objects. Suppose Object 1 has a charge of +5.46 C and Object 2 has a charge of +14.2 C Object 2 is located a distance of 0.04460 m to the right of Object 1 (Yes — please break down and draw a quick sketch!).
a) What is the magnitude and direction of the electrical force on Object 2 due to Object 1?

b)What is the magnitude and direction of the electrical force on Object 1 due to Object 2?

c)You now move Object 2 such that it is located a distance of 0.08920 m to the right of Object 1 (twice the distance as before). What is the magnitude and direction of the electrical force on Object 2 due to Object 1?

d)The new force on Object 1 due to Object 2 (at a separation of 0.08920 m) is ____ times the original force on Object 1 due to Object 2 (at a separation of 0.04460 m)? (Provide a numerical answer to fill in the blank.)

Explanation / Answer

a)

force between two charged particles is given as

F = k *q1*q2/d^2

Now, for force on object 2 due to 1

force on object 2 due to 1 = 9*10^9 * 5.46 *10^-6 * 14.2 *10^-6/.0446^2

force on object 2 due to 1 = 350.8 N

as the chagres are of same sign , they repel hence ,

force on object 2 due to 1 is 350.8 N to the right

b)

for force on object 1 due to 2

force on object 1 due to 2 = 9*10^9 * 5.46 *10^-6 * 14.2 *10^-6/.0446^2

force on object 1 due to 2 = 350.8 N

as the chagres are of same sign , they repel hence ,

force on object 1 due to 2is 350.8 N to the left

c)

for twice the distance ,

Now, for force on object 2 due to 1

force on object 2 due to 1 = 9*10^9 * 5.46 *10^-6 * 14.2 *10^-6/.0892^2

force on object 2 due to 1 = 87.7 N

as the chagres are of same sign , they repel hence ,

force on object 2 due to 1 is 87.7 N to the right

d)

as the distance is doubled , the force become (1/2)^2 = 1/4 times

hence , the new force is 0.25 times the previous force