Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mast gPh week 7 Google Chrome https:// mastering physics.com 61706540&offset; ne

ID: 1411521 • Letter: M

Question

Mast gPh week 7 Google Chrome https:// mastering physics.com 61706540&offset; next Session SC1215DONELSON 16 week 7 Problem 14.44 Problem 14.44 Part A A copper pot with a mass of 0.500 kg contains Find the final temperature of the system, assuming no heat loss to the surroundings. 0.195 kg of water, and both are at a temperature of Express your answer in degrees Celsius to three significant figures 23.0 o C. A 0.235 kg block of iron at 88.0 oC is dropped into the pot. Submit My Answers Give Up I'm Cortana. Ask me anything. Signed in a Close Resources previous l 6 of 12 l next Provide Feedback Continue 3:54 PM 5/24/2016

Explanation / Answer

Let T (deg C) be the equilibrium temp of system

Heat lost by iron block = gained by copper & water

mi*ci (88 - T) = mc*cc*(T - 23) + mw*cw*(T - 23)

m = mass,

c = specific heat capacity

c-copper,

w-water and i-iron


0.235*0.45*10^3 (88 - T) = 0.5*0.385*10^3*(T - 23) + 0.195*4.18*10^3*(T - 23)

105.75 (88 - T) = 192.5*(T - 23) + 815.1*(T - 23)

105.75 (88 - T) = 1007.6*(T -23)

9306 - 105.75T = 1007.6T - 23174.8

1113.35T = 32480.8

T = 29.17 deg C