Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mast gPh week 9 Google Chrome https:// mastering physics.com ProblemID 61706805

ID: 1413857 • Letter: M

Question

Mast gPh week 9 Google Chrome https:// mastering physics.com ProblemID 61706805 Session SC1215DONELSON 16 Problem 19.37 week 9 Problem 19.37 Part A The battery for a certain cell phone is rated at 3.70 V Find the average current that this cell phone draws when turned on. According to the manufacturer it can produce Express your answer with the appropriate units 2.25x104 J of electrical energy, enough for 5.05 h of operation, before needing to be recharged. I alue Units My Answers Give Up Submit Incorrect, Try Again, 4 attempts remaining I'm Cortana. Ask me anything. Signed in a Close Resources previous l 10 of 16 l next Provide Feedback Continue 2:20 PM 6/5/2016

Explanation / Answer

power = dW/dt

P = 2.25*10^4 J/(5.05*3600 sec)

P = 1.24 W

Now we know that

Power = V*i

i = P/V

i = 1.24/3.7 = 0.335 Amp.