A metal ball is loaded in a spring gun, so that the metal ball is h = 85.0cm abo
ID: 1416504 • Letter: A
Question
A metal ball is loaded in a spring gun, so that the metal ball is h = 85.0cm above the floor. The spring gun is then fired, and the metal ball is launched horizontally with an initial speed of 345cm/s. How much time does it take before hitting the floor? How far does the ball travel horizontally in (cm) before hitting the floor?Please help explain how to get the answers with answers. Thank you! A metal ball is loaded in a spring gun, so that the metal ball is h = 85.0cm above the floor. The spring gun is then fired, and the metal ball is launched horizontally with an initial speed of 345cm/s. How much time does it take before hitting the floor? How far does the ball travel horizontally in (cm) before hitting the floor?
Please help explain how to get the answers with answers. Thank you!
Please help explain how to get the answers with answers. Thank you!
Explanation / Answer
for time taken for hitting the floor,
h = 1/2*g*t^2
0.85 =1/2*9.81*t^2
t = 0.416 s
Horizontal distance travellend before hitting the wall,
x = v*t = 3.45*0.416 = 143.62 m