In (Figure 1) , the circuit has been completed for several minutes. Suppose that
ID: 1424204 • Letter: I
Question
In (Figure 1) , the circuit has been completed for several minutes. Suppose that E = 83 V .
a) Calculate the magnitude of the current through the 525 ? resistor.
b) Calculate the magnitude of the current through the 100 ? resistor in the bottom branch of the circuit.
c) Calculate the magnitude of the current through the 300 ? resistor.
d) Calculate the magnitude of the current through the 1500 ? resistor.
e) Calculate the magnitude of charge on the 50 ?F capacitor plate.
f) Calculate the magnitude of charge on the 100 ?F capacitor plate.
525 100 1500 300 100Explanation / Answer
a)
I = 83/525+1500+100 = 0.04A
b)
Since the left most 100 ohm is in series with capacitor ie does noe allow current hence I=0
c)
I300 = 0 as it is in series with capacitor
d)
I = 83/525+1500+100 = 0.04A
e)
q =CV = 50x10-6 x 83 =4.15x10-3 C = 4.15 mF = 4150C
f)
q =CV =0.04A X 1500 x 50F =292550F = 2.93mF