In (Figure 1) , the rod moves with a speed of 1.5m/s on rails 26.0cm apart. The
ID: 1372846 • Letter: I
Question
In (Figure 1) , the rod moves with a speed of 1.5m/s on rails 26.0cm apart. The rod has a resistance of 2.7? .The magnetic field is 0.35T , and the resistance of the U-shaped conductor is 25.0? at a given instant.
Part 1: Calculate the induced emf. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part 2: Calculate the current in the U-shaped conductor. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part 3: Calculate the external force needed to keep the rod's velocity constant at that instant. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
In (Figure 1) , the rod moves with a speed of 1.5m/s on rails 26.0cm apart. The rod has a resistance of 2.7? .The magnetic field is 0.35T , and the resistance of the U-shaped conductor is 25.0? at a given instant. Part 1: Calculate the induced emf. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part 2: Calculate the current in the U-shaped conductor. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part 3: Calculate the external force needed to keep the rod's velocity constant at that instant. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
v = 1.5 m/s
r = 2.7 ?
L = 26 cm = 0.26 m
B = 0.35 T
R = 25 ?
A) ? = B.L.v = 0.35*0.26*1.5 = 0.1365 V
B) i = ?/(R +r) = 0.1365/(25+2.7) = 4.93 x 10-3 A = 4.93 mA
C) F = B.i.L = 0.35*0.26*4.93*10^-3 = 4.49 x 10-4 N