In (Figure 1) , the rod moves with a speed of 1.6m/s on rails 30.0cm apart. The
ID: 1372852 • Letter: I
Question
In (Figure 1) , the rod moves with a speed of 1.6m/s on rails 30.0cm apart. The rod has a resistance of 2.9? . The magnetic field is 0.36T , and the resistance of the U -shaped conductor is 27.0? at a given instant.
1.Calculate the induced emf.
2.Calculate the current in the U -shaped conductor.
In (Figure 1) , the rod moves with a speed of 1.6m/s on rails 30.0cm apart. The rod has a resistance of 2.9? . The magnetic field is 0.36T , and the resistance of the U -shaped conductor is 27.0? at a given instant. 1.Calculate the induced emf. 2.Calculate the current in the U -shaped conductor. 3.Calculate the external force needed to keep the rod's velocity constant at that instant.Explanation / Answer
v = 1.6 m/s
r = 2.9 ?
L = 30 cm = 0.30 m
B = 0.36 T
R = 27 ?
A) ? = B.L.v = 0.36*0.30*1.6 = 0.1728 V
B) i = ?/(R +r) = 0.1768/(27+2.9) = 5.78 x 10-3 A = 5.78 mA
C) F = B.i.L = 0.36*0.30*5.78*10^-3 = 6.24 x 10-4 N