In (Figure 1) , the rod moves with a speed of 1.8 m/son rails 30.0 cm apart. The
ID: 1513386 • Letter: I
Question
In (Figure 1) , the rod moves with a speed of 1.8 m/son rails 30.0 cm apart. The rod has a resistance of 2.3 ? . The magnetic field is 0.33 T , and the resistance of the U-shaped conductor is 26.0 ? at a given instant.
Part A
Calculate the induced emf.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
V
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Calculate the current in the U-shaped conductor.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the external force needed to keep the rod's velocity constant at that instant.
In (Figure 1) , the rod moves with a speed of 1.8 m/son rails 30.0 cm apart. The rod has a resistance of 2.3 ? . The magnetic field is 0.33 T , and the resistance of the U-shaped conductor is 26.0 ? at a given instant.
Part A
Calculate the induced emf.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
E =V
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Calculate the current in the U-shaped conductor.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
I =A
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the external force needed to keep the rod's velocity constant at that instant.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A) E = BvL = 0.33 x 1.8 x 0.3 = 0.1782 V
B) I = 0.1782/(26+2.3) = 6.297 x 10-3 A = 6.297 mA
C) F = ILB = 6.297 x 10-3 x 0.3 x 0.33 N = 6.234 x 10-4 N