Block A in the figure (Figure 1) has mass 1.00 kg, and block B has mass 3.00 kg.
ID: 1434313 • Letter: B
Question
Block A in the figure (Figure 1) has mass 1.00 kg, and block B has mass 3.00 kg. The blocks are forced together, compressing a spring S between them; then the system is released from rest on a level, frictionless surface. The spring, which has negligible mass, is not fastened to either block and drops to the surface after it has expanded. Block B acquires a speed of 1.60 m/s .
Part A
What is the final speed of block A?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
How much potential energy was stored in the compressed spring?
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Block A in the figure (Figure 1) has mass 1.00 kg, and block B has mass 3.00 kg. The blocks are forced together, compressing a spring S between them; then the system is released from rest on a level, frictionless surface. The spring, which has negligible mass, is not fastened to either block and drops to the surface after it has expanded. Block B acquires a speed of 1.60 m/s .
Part A
What is the final speed of block A?
v = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Part B
How much potential energy was stored in the compressed spring?
U = JSubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
Part A: mA =1 kg , uA =0 , mB = 3 kg , bB =0 , vB =1.6 m/s
From conservation of momentum
mAuA+mBuB = mAvA+mBvB
0+0 = 1*vA + 3*1.6
vA = -4.8 m/s
Part B:
From conservation of energy
Potential energy in spring = kinetic energy of system
U = (1/2)mAvA^2 +(1/2)mBvB^2
U = (0.5*1*4.8*4.8) +(0.5*3*1.6*1.6)
U =15.36 J