Block A in the figure (Figure 1) hangs by a cord from spring balance D and is su
ID: 1471605 • Letter: B
Question
Block A in the figure (Figure 1) hangs by a cord from spring balance D and is submerged in a liquid C contained in beaker B. The mass of the beaker is 1.15 kg ; the mass of the liquid is 1.90 kg . Balance D reads 3.35 kg and balance E reads 7.50 kg . The volume of block A is 3.75×10?3 m3 .
Part A
What is the density of the liquid?
Express your answer in kilograms per cubic meter to three significant figures.
Part B
What will the balance D read if block A is pulled up out of the liquid?
Express your answer in kilograms to three significant figures.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
What will the balance E read if block A is pulled up out of the liquid?
Express your answer in kilograms to three significant figures.
Explanation / Answer
Part A) Let the density of liquid is d kg/m^3.
=>3.75 x 10^-3 x d + 1.15 + 1.90 = 7.50
=>3.75 x 10^-3 x d = 7.50 - 3.05 = 4.45
=>d = 4.45/(3.75 x 10^-3) = 1186.67 kg/m^3
Part B) For the answer of it you have to know the density of Block ? as,
Density of object/Density of liquid = weight of object/(weight of object - apparent loss of weight)
Part C) Reading of E = 1.15 + 1.90 = 3.05 Kg